Vážení zákazníci, z kapacitních důvodů již nepřijímáme nové objednávky kuchyňských projektů ani cenových kalkulací na kuchyně.
Objednávky pracovních desek z masivního dřeva, ať již standardních či vyrobených na zakázku, pro vás však rádi zpracujeme – více informací naleznete na www.worktop-express.cz.
20/07/2017 10:11

Kuchyňské lince dominuje dřez, a jeho výběr bychom proto neměli uspěchat. Důležité je uvážit nejen estetické, ale i funkční hledisko a dobře promyslet, jak vlastně chceme dřez využívat. Než se necháte unést materiály, zaměřte se proto na takové vlastnosti, jako je hloubka.

Raději rybník ve dřezu než na podlaze

Při výběru dřezu patří jedna z nejopomíjenějších vlastností zároveň mezi ty nejdůležitější. Hloubka dřezu určuje komfort při manipulaci s velkými kusy nádobí i během přípravy pokrmů. I když dnes pro mytí většiny nádobí používáme myčku, jsou to právě rozměrné hrnce či pekáče, které potřebujeme umýt ve dřezu. Abychom mohli s rozměrným nádobím snadno manipulovat a voda nestříkala všude kolem, potřebujeme prostorný a hluboký dřez.

Kvalitní užitné dřezy mají hloubku minimálně 19–20 cm, setkáme se ale i se dřezy, které jsou hluboké 21 cm a více.

Nerezový dřez má být ze silného plechu

Jednou z prvních vlastností, na kterou se pravděpodobně při výběru zaměříte, je materiál dřezu. V českých kuchyních stále vítězí nerez, oblíbenými se ale stávají také dřezy granitové nebo keramické. Který z nich je pro vás tou nejlepší volbou?

Volba materiálu souvisí s funkční i estetickou úlohou dřezu. Vybíráte dřez do moderní kuchyně s kovovými prvky, nebo máte při přípravě jídla rádi pocit čistoty? Pak pro vás nerezová klasika představuje chytrou volbu, která nezradí. Musíte ovšem vybírat pečlivě. U nerezového dřezu se vždy přesvědčte, že je vyroben z plechu o dostatečné tloušťce. Nekvalitní dřezy z tenkého materiálu lze totiž snadno poškodit škrábanci nebo nevzhlednými promáčklinami.

TIP: Zařizujete si svou vysněnou kuchyň? Vyvarujte se chyb. Pohlídejte si 5 častých nešvarů při plánování kuchyně.

U granitových dřezů sledujte složení

Pokud si potrpíte na nablýskanou kuchyň, mohl by vám nerezový dřez přidělat vrásky na čele. Na kovovém materiálu je snadno vidět každá zaschlá kapka, a aby se dřez neustále blýskal, musíte ho pravidelně leštit. Z tohoto důvodu Češi stále častěji volí granitový dřez, který není tolik náročný na údržbu.

Granitový dřez je velmi odolný a působí esteticky téměř v každé kuchyni. I tentokrát platí, že materiál je třeba pečlivě vybírat. Kvalitní granitové dřezy obsahují minimálně 80 % kameniva a zbylých 20 % tvoří pojiva na bázi akrylátu. Někteří výrobci používají jako náhražku pojivo polyesterové, které však snižuje odolnost dřezu i jeho barevnou stálost.

Keramika dodá vaší kuchyni styl

Hledáte do své kuchyně něco výjimečného? Jen málokterý prvek povznese styl kuchyně tolik jako masivní keramický dřez. Tento typ se však nehodí pro každého a důvodem není jen vyšší pořizovací cena. Keramické dřezy nejlépe vyniknou v rustikálně laděné kuchyni a v kombinaci s dřevěnou kuchyňskou linkou.

Současné keramické dřezy se vyrábějí nejen v bílé barvě s lesklou glazurou, najdete je také mnoha matných barevných variantách. Materiál těchto dřezů je netečný k pachům a vykazuje vynikající odolnost vůči působení tepla, nárazům i agresivním chemikáliím.

TIP: Zajímá vás, co právě „letí“ v kuchyních? Podívejte se na 3 kuchyňské trendy pro rok 2017.

Je libo dvojdřez, dřez s vaničkou nebo s odkapávačem?

Jaké funkce by měl dřez ve vaší kuchyni zastávat? Stejně důležitý jako výběr materiálu nebo hloubky dřezu je také jeho typ a rozšíření. Nelze říci, co je správně a co špatně. Záleží na vás. Využíváte dřez jen občas k opláchnutí pár kousků nádobí, nebo je pro vás nerozlučným společníkem k mytí i vaření?

Pokud ve dřezu často oplachujete ovoce a zeleninu, necháváte roztát zmrzlé maso nebo sem tam potřebujete něco „odmočit“, oceníte funkci dvojitého dřezu nebo dřezu s vaničkou. Jestli vám dřez slouží především k mytí nádobí, bude se zase hodit odkapávač. Anebo můžete mít všechno najednou. Výběr dřezu by měl totiž především zohledňovat vaše potřeby.

K nalezení pod kategorií: Kuchyně

Zanechat komentář

XHTML Pomocí těchto tagů lze vylepšit Váš příspěvek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Souhlasím s tím, že FD Europe s.r.o. mohou používat osobní údaje, které jsem poskytl/a pro pokračující korespondenci.
Můžete se kdykoli odhlásit tím, že nás kontaktujete nebo kliknete na odkaz "Odhlásit se" v dolní části každé e-mailové korespondence. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Kontrolní text
*