Vážení zákazníci, z kapacitních důvodů již nepřijímáme nové objednávky kuchyňských projektů ani cenových kalkulací na kuchyně.
Objednávky pracovních desek z masivního dřeva, ať již standardních či vyrobených na zakázku, pro vás však rádi zpracujeme – více informací naleznete na www.worktop-express.cz.
05/08/2016 14:10

Odsavač par už není jen praktickou nutností, stává se čím dál častěji i působivou ozdobou interiéru. Přesto byste při jeho výběru neměli koukat jenom na design. Existují totiž daleko důležitější kritéria, která je nutné zohlednit.

3 nejdůležitější kritéria při výběru digestoře

1. Typ odsavače par

Nejprve byste měli rozhodnout, jestli budete mít v kuchyni odtahovou nebo recirkulační digestoř. První typ připojíte na komín či odtahové potrubí, kterým se horký vzduch vznikající při vaření odvede ven z bytu či domu. Oproti tomu digestoř s recirkulací posbírá vzduch nad kuchyňskou pracovní deskou, vyčistí ho od tuků a pachů a navrátí zpět do místnosti.

Kromě řešení, jestli zvolíte odtah nebo recirkulaci, vás čeká ale ještě další volba. Musíte také rozhodnout, jestli zvolíte vestavěnou neboli podstavnou (případně teleskopickou) digestoř, která je požehnáním pro malé byty, komínovou, kterou upevníte mezi kuchyňské skříňky, nebo ostrůvkovou, která se dává, jak už z názvu vyplývá, přímo nad kuchyňské ostrůvky.

2. Sací výkon

Výkon spotřebiče by měl odpovídat rozloze vaší kuchyně. Digestoř by měla být schopná vyměnit vzduch v daném prostoru přibližně 10× za hodinu. S výpočtem ideálního výkonu vám pomůže jednoduchá rovnice, do které započítáte podlahovou plochu místnosti a její výšku:

  • podlahová plocha × výška × 10 = minimální výkon digestoře

Kuchyň, která má 15 m2 a ke stropu 2,5 m tak bude potřebovat digestoř s minimálním výkonem 375 m3. Nezapomeňte, že pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem, měli byste započítat podlahovou plochu obou místností. A při výběru konkrétního typu s požadovaným výkonem zohledněte také šířku digestoře, která by měla stejná nebo větší než šířka varné desky.

3. Hlučnost

Pokud chcete při vaření slyšet ostatní a nemít pocit, že vám přímo nad hlavou startuje letadlo, měli byste se zajímat i o hlučnost spotřebiče. Vyberte si takový odsavač par, který má co možná nejméně decibelů a při maximálním výkonu nepřesáhne hranici 58 dB. Jenom nezapomeňte, že na hlučnost může mít vliv i kvalita instalace. A pokud budete chtít, aby byla digestoř ještě tišší, můžete do ní zabudovat protihlukové polštářky.

Jakmile vyřešíte tyto tři body, můžete se směle vrhnout do porovnávání designů, materiálů a barev. Protože digestoř musí být nejenom dobře funkční, ale i estetická na pohled.

K nalezení pod kategorií: Kuchyně

Zanechat komentář

XHTML Pomocí těchto tagů lze vylepšit Váš příspěvek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontrolní text
*