Vážení zákazníci, z kapacitních důvodů již nepřijímáme nové objednávky kuchyňských projektů ani cenových kalkulací na kuchyně.
Objednávky pracovních desek z masivního dřeva, ať již standardních či vyrobených na zakázku, pro vás však rádi zpracujeme – více informací naleznete na www.worktop-express.cz.
19/01/2017 16:38

Plánujete novou kuchyň, nebo chcete jen trochu vylepšit tu stávající? Pak si dejte pozor na patero nejčastějších chyb, kterých se lidé při jejím plánování dopouštějí.

Žádný učený z nebe nespadl a při zařizování interiéru to platí dvojnásob. Při úpravách kuchyně se mnohdy rozhodujeme na základě vzhledu nebo prvního dojmu, a to nebývá vždy dobře. Postupem času pak odhalujeme chyby, kterých jsme se dopustili, a které se později už špatně napravují. A které typické prohřešky má většina z nás na svědomí?

1. Spoléháme na plánky a rozměry si sami nepřeměříme

První častou chybou je, že bezvýhradně důvěřujeme údajům uvedeným v nejrůznějších dokumentech. Jejich čísla se ale s těmi reálnými mnohdy neshodují. Pokud plánujete kuchyň v novostavbě nebo čerstvě zrekonstruovaném bytě, může se vám zdát kontrola nedávno naměřených dispozic jako zbytečný rozmar a zdržování. Přesto byste jí nějaký ten čas věnovat měli. Vyhnete se tak nemilému překvapení a zbytečným nákladům vycházejícím z pozdějších úprav.

5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!
5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!
5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!

2. Myslíme si, že nám bude stačit malá nebo „rozkouskovaná“ pracovní plocha

Pracovní plochu byste měli mít po obou stranách myčky a varné desky. Kromě toho je také dobré, když je prostor pro přípravu jídla souvislý a nemá vždy jen pár desítek centimetrů. Manipulace s pokrmy pak může být nepříjemně složitá a nekomfortní. Velikost pracovní plochy byste vždy měli trochu naddimenzovat, aby na ní byl dostatek prostoru i na věci, které na ni umístíte později (třeba kuchyňský robot, kořenky atp.)

3. Pořizujeme si nevhodné osvětlení pracovní plochy

Při plánování detailně promyslete osvětlení do kuchyně a zaměřte se především na pracovní desku. Nikde by vám neměla vzniknout hluchá místa, na kterých se vám bude s pokrmy či kuchyňským náčiním špatně manipulovat. Ideální je zkombinovat v místnosti centrální lustr s bodovým osvětlením. A skvěle vám poslouží také osvětlení s možností regulace intenzity světla. Design interiéru pak můžete doladit dodatečnými dekoracemi – například světelnými policemi nebo LED pásky.

4. Umístění myčky neplánujeme s ohledem na dřez

Někteří lidé mají myčku několik metrů od dřezu, a že je tato vzdálenost problematická, zjistí až při úklidu nádobí. Je lepší, když je obojí blízko u sebe. Snadněji se vám pak bude s nádobím manipulovat – ať už čistým nebo špinavým. Myčku s dřezem byste neměli rozdělovat, ani když máte v kuchyni ostrůvek. Neustálé otáčení bývá obtěžující a kapky na podlaze vás také začnou brzy rozčilovat.

5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!
5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!
5 častých nešvarů při plánování kuchyně: Neopakujte chyby ostatních!

5. Troubu dáváme dle zvyku dolu

Mnohdy lidé dávají kuchyňskou troubu automaticky pod varnou desku, aniž by vůbec popřemýšleli o jiných možnostech. Umístění trouby do výšky je přitom daleko pohodlnější a bezpečnější. Pokud dáte troubu asi 90 centimetrů nad podlahu, bude se vám jídlo lépe vkládat i vyndávat a ušetříte svoje záda. Navíc bude trouba mimo dosah nenechavých dětských ruček.

Na závěr přidáme ještě bonusový „nešvar“, a tím je umístění spodního soklu pod kuchyňskou linkou. V současnosti je moderní posunout ho dopředu, aby splynul s linií kuchyňských dvířek. To má ale jeden důležitý zádrhel. Rovné zakončení sice vypadá esteticky, v otázce pohodlnosti už ale zaostává. Spodní sokl se umísťuje dál kvůli přesahu našich chodidel. Díky tomu se pak lidem v kuchyni lépe pracuje a nemusejí se tolik předklánět. Posunutí soklu si tak dobře promyslete.

K nalezení pod kategorií: Kuchyně

Zanechat komentář

XHTML Pomocí těchto tagů lze vylepšit Váš příspěvek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Souhlasím s tím, že FD Europe s.r.o. mohou používat osobní údaje, které jsem poskytl/a pro pokračující korespondenci.
Můžete se kdykoli odhlásit tím, že nás kontaktujete nebo kliknete na odkaz "Odhlásit se" v dolní části každé e-mailové korespondence. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Kontrolní text
*